UWAGA ABSOLWENCI!!!

Zapraszamy Was na Warsztatową Grupę Wsparcia (trening zachowań konstruktywnych) – zajęcia odbywają się co dwa tygodnie we wtorki lub środy w godzinach od 17-tej do 21-ej.
Celem terapii uzależnienia jest utrzymywanie abstynencji.

Tradycyjny program koncentruje się na pracy nad motywacją pacjentów - dostarczaniem informacji na temat skutków picia, brania, czyli uczy, dlaczego nie powinni używać alkoholu, czy brać narkotyków. Proponujemy naszym pacjentom program, który uczy jak żyć żeby nie pić i nie brać. Dlatego też, aby ten cel osiągnąć potrzebne są różne umiejętności.

Często we wczesnej fazie trzeźwienia osoby uzależnione mają silne przekonanie, że już nigdy nie będą piły czy brały. Aby rozwinąć zaufanie, co do ich możliwości utrzymywania abstynencji należy pomóc konfrontować się im z coraz trudniejszymi sytuacjami i unikaniem używki w tych sytuacjach. Braki w zakresie konstruktywnych zachowań połączone z bardzo trudnymi sytuacjami są czynnikami wysokiego ryzyka i podkopują zdolność osoby do skutecznego radzenia sobie z trudnościami.

Deficyty umiejętności interpersonalnych zmniejszają poziom kontroli nad sytuacją i możliwość podjęcia innych zachowań. W dodatku utrudniają one otrzymywanie wsparcia od innych osób, tak niezbędnego do utrzymania abstynencji.

Braki w tych umiejętnościach zwiększają intrapersonalne czynniki ryzyka, np. powodują wzrost poziomu lęku, napięcia w kontaktach z innymi ludźmi. Ludzie używają różnych substancji, aby zredukować napięcie, by radzić sobie z niepożądanymi uczuciami. Mają przekonanie, że jest to skuteczny sposób, nawet, jeśli nie zawsze działa.

Praca nad zmianą oczekiwań i poglądów i uczenie się innych sposobów radzenia sobie z trudnościami może obniżyć prawdopodobieństwo powrotu do picia, czy brania po kolejnym konflikcie czy stresie.

 1. Komunikacja – komunikacja niewerbalna
 2. Wprowadzenie do asertywności
 3. Wyrażanie krytyki – 2 lub 3 sesje
 4. Przyjmowanie krytyki – 2 lub 3 sesje
 5. Przyjmowanie i mówienie komplementów – 2 sesje
 6. Mówienie o uczuciach i umiejętność słuchania.
 7. Emocje a zdrowienie
 8. Poczucie winy – 2 sesje
 9. Wstyd – 4 lub 5 sesji
 10. Umiejętność odmawiania – 2 lub 3 sesje
 11. Bliskie intymne relacje
 12. Budowanie i rozszerzanie systemów wsparcia
 13. Rozwiązywanie problemów
 14. Zwiększanie ilości zajęć sprawiających przyjemność
 15. Decyzje pozornie nieistotne
 16. Planowanie na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowych
 17. Radzenie sobie z przewlekłymi problemami.
 18. Złość – 4 lub 5 sesji
 19. Trening relaksacyjny:
  • Część I Głębokie rozluźnianie mięśni i praca z wyobraźnią
  • Część II Odpuszczanie
  • Część III Odprężanie się w sytuacjach stresowych

Dodatkowo możemy zaproponować warsztaty na temat poczucia własnej wartości - 10 sesji.