Najstarszy prywatny Ośrodek w Polsce, istniejemy od 1996r.

Informacja i zapisy   t: 22 621 62 61     t. dyżurny: 501 155 144

Problem z alkoholem – kiedy możemy mówić o uzależnieniu?

Problem z alkoholem, czy tylko zabawa? – Nieodłącznym elementem większości imprez i spotkań jest alkohol. Pijemy dla towarzystwa i rozluźnienia, a w dodatku często nie wyobrażamy sobie, aby mogło zabraknąć alkoholu. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, że może być to początek poważnego problemu, jakim jest choroba alkoholowa.

 

 

Problem z alkoholem

 

 

Problem z alkoholem – kto jest najbardziej narażony na alkoholizm?

Problem z alkoholem może dotknąć każdego z nas. Niezależnie od wieku, statusu społecznego czy płci. Jego powszechna dostępność sprawia, że większość osób sięga po niego znacznie częściej niż, powinna. Możemy go kupić w sklepie, pubie czy restauracji. Ponadto reklamy napojów alkoholowych budują pozytywne skojarzenia związane z ich spożywaniem. Wiąże się to z odczuwaniem takich emocji jak: relaks, radość i uczucie odprężenia.

Pomimo że alkoholizm jest powszechnym problemem to w większym stopniu, sprzyjają mu określone czynniki. Zauważono, że problem z alkoholem znacznie częściej towarzyszy ludziom sukcesu, piastującym wysokie stanowiska. W sidła tego zgubnego nałogu wpadają również kobiety, które niejednokrotnie nie są w stanie poradzić sobie z sukcesem i presją otoczenia.

Dlatego poradnia alkoholowa jest miejscem coraz częściej odwiedzanym przez ludzi w „sile wieku”, którzy często dobrze funkcjonują społecznie i zawodowo. Powstaniu uzależnienia sprzyjają trudne sytuacja życiowe, na przykład: rozwody, utrata pracy czy zespół stresu pourazowego. Z jednej strony do nałogów częściej uciekają się osoby introwertyczne, które kumulują w sobie emocje i nie mają sposobu na ich rozładowanie. Do drugiej grupy wysokiego ryzyka zaliczają się ci, którzy traktują alkohol, jako rodzaj nagrody za swoją ciężką pracę.

 

 

Problem z alkoholem - poradnia alkoholowa

 

 

Problem z alkoholem – poradnia alkoholowa może pomóc rozpoznać uzależnienie?

Każdy nałóg ma swój początek i daje sygnały, które świadczą o tym, że problem z alkoholem przeistacza się w groźne uzależnienie. Najczęstszymi z nich są:

  • Przymus picia, pomimo świadomości o szkodliwym wpływie alkoholu
  • Leczenie kaca alkoholem
  • Nadużywanie alkoholu i brak kontroli nad spożywaną ilością
  • Sięganie po alkohol w celu rozładowania napięcia, stresu i zmęczenia
  • Zaniedbywanie codziennych obowiązków i rezygnacja z aktywności kosztem picia

Uzależnienie to proces, który rozwija się stopniowo. Często towarzyszą mu częste wahania nastroju. Można zaobserwować również zmiany w zachowaniu. Alkoholicy często wycofują się z różnych sfer życia, stopniowo stawiając alkohol na pierwszym miejscu. Dlatego problem z alkoholem to poważna sprawa i nie można go bagatelizować.

Gdzie powinna szukać pomocy osoba uzależniona od alkoholu?

Świadomość skorzystania z fachowej pomocy jest pierwszym krokiem, który należy uczynić, aby rozpocząć walkę z nałogiem. Poradnia alkoholowa to miejsce, w którym możemy liczyć na pomoc doświadczonych terapeutów. Jak ją znaleźć? Najprostszym sposobem jest wpisanie w wyszukiwarkę frazy “alkoholizm warszawa” lub “problem z alkoholem”. Wyświetli się wtedy lista poradni wraz z opisem i zakresem oferowanym usług.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na doświadczenie kadry. Tylko to jest kluczem do sukcesu, ponieważ każda terapia powinna opierać się o indywidualnie opracowany plan. Istotną rolę w jego realizacji stanowi wzbudzanie motywacji do leczenia, ale też zmiana sposobu myślenia osoby chorej.

Terapia uzależnień nie bazuje na lekach i zastrzykach, ale na wpływaniu na psychikę chorego tak, aby wyrobić pewne nawyki, które będą powstrzymywały od sięgnięcia po alkohol. Celem leczenia jest czerpanie radości płynącej z życia w trzeźwości.

Na terapię uzależnień zapraszamy do Ośrodka Psychoterapii i Terapii Uzależnień Olcha w Warszawie.

 

 

Problem z alkoholem - alkoholizm warszawa

 

 

KONTAKT

Ośrodek Psychoterapii i Terapii Uzależnień Olcha

ul. Słomińskiego 15 lok. nr 505
00 - 195 Warszawa

tel.: 22 621 62 61
tel.: 501 155 144
e: osrodek@olcha.waw.pl

NIP: 527-108-64-24
REGON: 011840125

Numer rachunku:
02 2490 0005 0000 4530 8998 8304

SWIFT: ALBPPLPW