Najstarszy prywatny Ośrodek w Polsce, istniejemy od 1996r.

Informacja i zapisy   t: 22 621 62 61     t. dyżurny: 501 155 144

Problem z alkoholem – kiedy możemy mówić o uzależnieniu?

Problem z alkoholem, czy tylko zabawa? – Nieodłącznym elementem większości imprez i spotkań jest alkohol. Pijemy dla towarzystwa i rozluźnienia, a w dodatku często nie wyobrażamy sobie, aby mogło zabraknąć alkoholu. Tylko nieliczni zdają sobie sprawę, że może być to początek poważnego problemu, jakim jest choroba alkoholowa.

 

 

Problem z alkoholem

 

 

Problem z alkoholem – kto jest najbardziej narażony na alkoholizm?

Problem z alkoholem może dotknąć każdego z nas. Niezależnie od wieku, statusu społecznego czy płci. Jego powszechna dostępność sprawia, że większość osób sięga po niego znacznie częściej niż, powinna. Możemy go kupić w sklepie, pubie czy restauracji. Ponadto reklamy napojów alkoholowych budują pozytywne skojarzenia związane z ich spożywaniem. Wiąże się to z odczuwaniem takich emocji jak: relaks, radość i uczucie odprężenia.

Pomimo że alkoholizm jest powszechnym problemem to w większym stopniu, sprzyjają mu określone czynniki. Zauważono, że problem z alkoholem znacznie częściej towarzyszy ludziom sukcesu, piastującym wysokie stanowiska. W sidła tego zgubnego nałogu wpadają również kobiety, które niejednokrotnie nie są w stanie poradzić sobie z sukcesem i presją otoczenia.

Dlatego poradnia alkoholowa jest miejscem coraz częściej odwiedzanym przez ludzi w „sile wieku”, którzy często dobrze funkcjonują społecznie i zawodowo. Powstaniu uzależnienia sprzyjają trudne sytuacja życiowe, na przykład: rozwody, utrata pracy czy zespół stresu pourazowego. Z jednej strony do nałogów częściej uciekają się osoby introwertyczne, które kumulują w sobie emocje i nie mają sposobu na ich rozładowanie. Do drugiej grupy wysokiego ryzyka zaliczają się ci, którzy traktują alkohol, jako rodzaj nagrody za swoją ciężką pracę. Więcej na ten temat można poczytać tutaj.

 

 

Problem z alkoholem - poradnia alkoholowa

 

 

Problem z alkoholem – poradnia alkoholowa może pomóc rozpoznać uzależnienie?

Każdy nałóg ma swój początek i daje sygnały, które świadczą o tym, że problem z alkoholem przeistacza się w groźne uzależnienie. Najczęstszymi z nich są:

  • Przymus picia, pomimo świadomości o szkodliwym wpływie alkoholu
  • Leczenie kaca alkoholem
  • Nadużywanie alkoholu i brak kontroli nad spożywaną ilością
  • Sięganie po alkohol w celu rozładowania napięcia, stresu i zmęczenia
  • Zaniedbywanie codziennych obowiązków i rezygnacja z aktywności kosztem picia

Uzależnienie to proces, który rozwija się stopniowo. Często towarzyszą mu częste wahania nastroju. Można zaobserwować również zmiany w zachowaniu. Alkoholicy często wycofują się z różnych sfer życia, stopniowo stawiając alkohol na pierwszym miejscu. Dlatego problem z alkoholem to poważna sprawa i nie można go bagatelizować.

Gdzie powinna szukać pomocy osoba uzależniona od alkoholu?

Świadomość skorzystania z fachowej pomocy jest pierwszym krokiem, który należy uczynić, aby rozpocząć walkę z nałogiem. Poradnia alkoholowa to miejsce, w którym możemy liczyć na pomoc doświadczonych terapeutów. Jak ją znaleźć? Najprostszym sposobem jest wpisanie w wyszukiwarkę frazy “alkoholizm warszawa” lub “problem z alkoholem”. Wyświetli się wtedy lista poradni wraz z opisem i zakresem oferowanym usług.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na doświadczenie kadry. Tylko to jest kluczem do sukcesu, ponieważ każda terapia powinna opierać się o indywidualnie opracowany plan. Istotną rolę w jego realizacji stanowi wzbudzanie motywacji do leczenia, ale też zmiana sposobu myślenia osoby chorej.

Terapia uzależnień nie bazuje na lekach i zastrzykach, ale na wpływaniu na psychikę chorego tak, aby wyrobić pewne nawyki, które będą powstrzymywały od sięgnięcia po alkohol. Celem leczenia jest czerpanie radości płynącej z życia w trzeźwości.

 

 

Problem z alkoholem - alkoholizm warszawa

 

 

KONTAKT

Ośrodek Psychoterapii i Terapii Uzależnień Olcha

ul. Lwowska 15 lok. nr 6
00 - 660 Warszawa

tel.: 22 621 62 61
tel.: 501 155 144
e: osrodek@olcha.waw.pl

NIP: 527-108-64-24
REGON: 011840125

Nowy nr rachunku:
02 2490 0005 0000 4530 8998 8304

SWIFT: ALBPPLPW