Uzależnienie od hazardu jest typem uzależnienia behawioralnego. Przejawia się jako zaburzenie zachowania, czyli sposób funkcjonowania w codziennym życiu, w którym dominuje irracjonalne powtarzanie działania. Może być źródłem problemów związanych ze zdrowiem psychicznym i fizycznym oraz być szkodliwe dla bliskich osób uzależnionej osoby. Wyróżnia się następujące rodzaje hazardu: rekreacyjny, rozrywkowy, problemowy oraz patologiczny. Wszystkie rodzaje hazardu mogą doprowadzić do uzależnienia.
Jednym z najbardziej niepokojących objawów uzależnienia od hazardu jest przede wszystkim ciągła potrzeba przeżywania silnego napięcia. Przeżywania napięcia wiążącego się z uczestnictwem w grze hazardowej. Zarówno wygrana jak i przegrana w grze, motywuje uzależnionego do dalszych dalszej gry, w poszukiwaniu komfortu psychicznego.
Wraz z postępowaniem choroby, przychodzą również kolejne etapy uzależnienia od hazardu. Fazy depresji i utraty nadziei, które wiążą się z separacją od rodziny, poczuciem beznadziejności, a nawet myślami samobójczymi. Hazard jest nałogiem podlegającym terapii. Po postawieniu diagnozy oraz określeniu rodzaju hazardu (problemowego czy patologicznego) następuje wybór odpowiedniej metody leczenia.
Uzależnienie od hazardu – leczenie
Podstawą skutecznego leczenia uzależnienia od hazardu jest gotowość pacjenta do podjęcia środków zaradczych. Uzależnienie od hazardu może być zgubne, to znaczy może nam się wydawać, że wszystko jest normalnie. Jednak w rzeczywistości uzależnienie od hazardu powstało zanim sobie z tego zdajemy sprawę. Dlatego leczenie wiąże się z uświadomieniem sobie własnego problemu, jakim jest choroba i bezsilności wobec jej objawów, a także negatywnych konsekwencji, jakie uzależnienie spowodowało w życiu chorej osoby. Bardzo ważne jest uczenie się sposobów zapobiegania powrotu do grania.
Leczenie uzależnienia od hazardu polega w dużej mierze na szukaniu przez specjalistów podłoża, które popycha uzależnionego do gry i pomagają mu wyjść z kryzysu. Pacjent powinien poznać neurologiczne oraz psychologiczne podłoże swojego problemu, aby wspólnie z terapeutą móc pracować nad zmianą swojego myślenia. W wypadku leczenia uzależnienia od hazardu bardzo ważna jest nauka relacji społecznych oraz sposobów radzenia sobie ze stresem bez uciekania się do aktywności związanych z podwyższeniem poziomu adrenaliny, którą daje hazard. Celem leczenia uzależnienia od hazardu jest zmiana niezdrowego zachowania hazardowego, która koncentruje się na nowym myśleniu o hazardzie.
Jak przebiega proces leczenia uzależnienia od hazardu
Leczenie uzależnienia od hazardu jest najskuteczniejsze, z daleka od wszelkich pokus, w ośrodkach zamkniętych, w których to pacjent realizuje program terapeutyczny, mający na celu poradzenie sobie z uzależnieniem. Chory ma zapewnioną indywidualną diagnozę, opracowuje mapy problemu wraz z terapeutą oraz poddaje się skutecznej formie terapii. Leczenie uzależnienia od hazardu wykorzystuje rożne metody, zarówno terapie indywidualne, jak i grupowe. Pozawala to w kompleksowy sposób rozpocząć walkę z uzależnieniem. W leczeniu patologicznego hazardu stosuje się takie same metody, jak w przypadki terapii innych uzależnień, do których zalicza się alkoholizm, lekomania czy narkomania. Bardzo często, istotnym elementem terapii jest pomoc w układaniu planu spłaty długów.