Najstarszy prywatny Ośrodek w Polsce, istniejemy od 1996r.

Informacja i zapisy   t: 22 621 62 61     t. dyżurny: 501 155 144

Ośrodek psychoterapeutyczny Warszawa

Ośrodek Psychoterapii i Terapii Uzależnień OLCHA od lat z sukcesami działa na terenie miasta Warszawa, stale rozszerzając zakres świadczonej pomocy. Jednym z narzędzi terapeutycznych, w których się specjalizujemy jest psychoterapia. Psychoterapia to niezwykle uniwersalne, a zarazem skuteczne narzędzie, które znajduje zastosowanie nie tylko w terapii uzależnień.

Jako ośrodek terapii psychologicznej, jeden z największych w Polsce ośrodków terapii uzależnień zatrudniamy wyłącznie wysoko wykwalifikowanych psychoterapeutów. Posiadamy obszerną bazę i zaplecze, które pozwalają nam świadczyć wszelką pomoc z zakresu psychoterapii na najwyższym poziomie. W Ośrodku Psychoterapii OLCHA w Warszawie mogą Państwo liczyć na kompleksowe, a co najważniejsze, skuteczne wsparcie w leczeniu uzależnień.

psychoterapia

Zachęcamy do szczegółowego zapoznania się z mechanizmem oraz możliwościami psychoterapii. W razie pytań lub wątpliwości dotyczących możliwości podjęcia leczenia zapraszamy do kontaktu z Ośrodkiem Psychoterapeutycznym OLCHA. Terapia w naszym ośrodku psychoterapii jest prowadzona w dogodnych dla pacjenta warunkach, co przekłada się na dużą swobodę pracy z psychoterapeutą oraz efektywność terapii.

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.

Psychoterapia – kilka słów o terapii

W znaczeniu ogólnym psychoterapia odnosi się do zespołu specjalistycznych metod odziaływania psychologicznego, których zadaniem jest doprowadzenie do trwałej zmiany w funkcjonowaniu chorych. Tak rozumiana psychoterapia znajduje zastosowanie w leczeniu osób wykazujących zaburzenia psychiczne, a także pacjentów cierpiących na zaburzenia zachowania o charakterze psychogennym. Psychoterapia zalecana jest osobom borykającym się z różnymi odmianami nerwicy oraz zaburzeniami psychosomatycznymi.

W ujęciu węższym psychoterapia jest metodą leczenia, która polega na intencjonalnym stosowaniu zaprogramowanych oddziaływań psychologicznych. Terapia wymaga wykorzystania wiedzy teoretycznej oraz umiejętności psychoterapeuty, który najczęściej jest psychologiem klinicznym lub psychiatrą. Cele psychoterapii mogą być bardzo różne. Metoda stymuluje rozwój osobowości pacjenta, pozwala osiągnąć zdrowie psychiczne i pozbyć się uciążliwych objawów choroby. Wykorzystywana podczas leczenia narkomanii zwiększa efektywność leczenia i szanse na wytrwanie pacjenta w trzeźwości.

Ośrodek Psychoterapeutyczny OLCHA prowadzi różne formy psychoterapii, każdorazowo dostosowując działania terapeutyczne do potrzeb i możliwości pacjenta. Zapraszamy do zapoznania się z szczegółami naszej oferty.

Prosta odpowiedź na trudne pytanie: Co to jest psychoterapia?

Wszelkie próby definiowania psychoterapii sprowadzają się do języka fachowego, w którym wiele osób potrzebujących pomocy terapeutycznej zwyczajnie się gubi. W poszukiwaniu prostej odpowiedzi na pytanie czym jest psychoterapia możemy posługiwać się terminologią, w której psychoterapia jest definiowana jako leczenie rozmową.

psychoterapia

Leczenie rozmową: Jak wygląda psychoterapia?

Wydawać by się mogło, że psychoterapia rozumiana jako leczenie rozmową w niczym nie różni się od innych rozmów, które odbywamy w ciągu dnia z najbliższymi, przyjaciółmi czy znajomymi – każdy może nam przecież doradzić i wskazać rozwiązanie danego problemu lub ewentualnie powiedzieć „wszystko będzie dobrze”, „uwierz w siebie”, „jak nie ty, to kto?”. W praktyce leczenie rozmową wygląda zupełnie inaczej. Psychoterapeuta nie pociesza i nie rozwiązuje problemów za swoich pacjentów, przeciwnie – aby psychoterapia zadziałała pacjent musi chcieć coś zmienić i być gotowy na podejmowanie realnych działań, często niełatwych.


Psychoterapia to rozmowa terapeutyczna, której podstawowym zadaniem jest zrozumienie pacjenta i dotarcie do istoty problemu. Nie znając istoty problemu nie jesteśmy w stanie go rozwiązać, w konsekwencji czego działamy wyłącznie objawowo. Zadaniem psychoterapii jest dotarcie do źródła problemu i jego rozwiązanie w taki sposób, aby objawy już nie wracały. Oczywiście nie zawsze jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować problem – to zależy przede wszystkim od jego istoty i źródła. Możemy jednak nauczyć się pewnych mechanizmów, dzięki którym zniwelujemy jego wpływ na nasze życie lub nauczymy się radzić sobie w sytuacjach kryzysowych.

Jaki jest cel? Co daje psychoterapia?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, zadaniem psychoterapii jest dotarcie do źródła problemu i jego rozwiązanie, jak również wyposażenie pacjenta w określone narzędzia, dzięki którym będzie potrafił efektywnie radzić sobie różnych sytuacjach życiowych – zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Co to oznacza z perspektywy osoby korzystającej z terapii?

Rozmowa terapeutyczna pomaga uświadomić sobie źródło naszych problemów. Dzięki terapii jesteśmy w stanie dostrzec powtarzające się schematy oraz przekonania, które utrudniają nam życie i zastąpić je innymi. Jednocześnie, psychoterapia pomaga nam zrozumieć, dlaczego stoimy w miejscu i nie możemy się rozwijać. Dotyczy to zarówno leczenia uzależnień, jak i innych dolegliwości. Warto bowiem uświadomić sobie, że w zdecydowanej większości przypadków źródło uzależnienia tkwi głęboko w psychice osoby uzależnionej i nawet jeśli pozostaje nieuświadomione wywiera silny wpływ na jej zachowanie.

rozmowa z psychoterapeutą

Ile trwa psychoterapia?

Podobnie jak w przypadku leczenia chorób, czas psychoterapii jest uzależniony od wielu czynników, m.in.:

  • stopnia złożoności problemu,
  • częstotliwości terapii,
  • otwartości na współpracę z terapeutą,
  • specyfiki środowiska, w jakim pacjent funkcjonuje na co dzień.

Rozpoczynając współpracę z psychoterapeutą nie należy oczekiwać spektakularnych efektów w krótkim czasie. Psychoterapia wymaga czasu, a rozwiązanie problemu nie przychodzi samo. Dlatego odpowiadając na pytanie, ile trwa psychoterapia? -Terapeuci odpowiadając swoim pacjentom, żeby przygotować się na kilkumiesięczną pracę, której czas ostatecznie jest determinowany postępami terapii oraz zaangażowaniem pacjenta.

Ośrodek psychoterapii – Warszawa

Szeroko pojęta terapia nie jest łatwym procesem, dlatego decydując się na podjęcie leczenia warto zwrócić się o pomoc do najlepszych. Nasz ośrodek psychoterapii to miejsce, w którym zapewniamy profesjonalną pomoc w dojściu do równowagi psychicznej. Wszystkich zainteresowanych konsultacją psychoterapeutyczną i podjęciem terapii w naszym ośrodku terapii psychologicznej prosimy o skontaktowanie się w celu omówienia szczegółów i umówienia wizyty w dogodnym terminie.

KONTAKT

Ośrodek Psychoterapii i Terapii Uzależnień Olcha

ul. Słomińskiego 15 lok. nr 505
00 - 195 Warszawa

tel.: 22 621 62 61
tel.: 501 155 144
e: osrodek@olcha.waw.pl

NIP: 527-108-64-24
REGON: 011840125

Numer rachunku:
02 2490 0005 0000 4530 8998 8304

SWIFT: ALBPPLPW