Najstarszy prywatny Ośrodek w Polsce, istniejemy od 1996r.

Informacja i zapisy   t: 22 621 62 61     t. dyżurny: 501 155 144

Ośrodek leczenia uzależnień – jakie są skutki uzależnienia?

Ośrodek leczenia uzależnień – O uzależnieniu mówi się wtedy, jeśli to co robimy (uzależnienia behawioralne) lub zażywamy (uzależnienia od substancji) przynosi straty i negatywne konsekwencje w życiu osobistym, zawodowym, duchowym. Człowiek chciałby zrezygnować, ale nie może i wraca do szkodzącej mu czynności lub substancji, przy okazji tłumacząc siebie na różne sposoby, racjonalizując, bagatelizując konsekwencje lub obwiniając innych. Już po niniejszym krótkim wprowadzeniu wyczuwa się, że nieleczony nałóg zawsze w jakimś stopniu niszczy uzależnionemu i jego bliskim życie. W Polsce najczęściej ludzie uzależniają się od alkoholu, ocenia się, że alkoholików jest około miliona! Ośrodek leczenia uzależnień jest po to, aby pomagać osobom uzależnionym.

ośrodek leczenia uzależnień

Warto podkreślić, że bardzo trudno jest rozpoznać uzależnienie, szczególnie człowiekowi, który jest nim dotknięty. Osoby bliskie zwykle wcześniej zauważają niepokojące sygnały i odczuwają zgubne skutki nałogu, natomiast sam uzależniony broni się przed posądzeniem o uzależnienie, ponieważ gdyby to przyznał – musiałby podjąć działania, aby z tego czegoś zrezygnować. Ponieważ uzależnienie staje się ważną częścią życia, więc trudno z niego zrezygnować. Bardzo łatwo jest przekroczyć bezpieczną granicę picia, czyli momentu utraty kontroli nad ilością alkoholu, czy poświęcanego mu czasu. Po utracie kontroli, zaczyna się tracić umiejętność świadomego decydowania o swoim życiu. Zaczyna się coraz więcej myśleć o nałogu, staje się on istotny, w miarę postępowania choroby – najważniejszy.

Ośrodek leczenia uzależnień o alkoholizmie – jak rozpoznać, czy mamy do czynienia z nałogiem?

Początki uzależnienia od alkoholu mogą być różne. W większości przypadków rozpoczyna się od weekendowego sięgania „po kieliszek”. Po ciężkim tygodniu pracy szukamy odprężenia i okazji do integracji ze znajomymi. Spożywanie alkoholu, wydaje nam się idealnym sposobem ucieczki od problemów dnia codziennego. O ile jedynym osobom udaje się oprzeć pokusie takiej formy relaksu, to inni zaczynają to traktować jak rytuał. Z czasem zaczyna się on wymykać spod kontroli, a okazyjna chęć napicia się przeistacza się w przymus sięgnięcia po alkohol. Z czasem zauważalne jest również zwiększanie dawek przez osobę uzależnioną. Jest to objawem wzrastającej tolerancji na alkohol, która jest jednym z objawów choroby alkoholowej.

ośrodek leczenia uzależnień - o alkoholizmie

Ośrodek leczenia uzależnień radzi – do czego prowadzi alkoholizm?

Alkohol etylowy jest trucizną. W związku z tym jego działanie na organizm jest toksyczne. W konsekwencji prowadzi do powstawania wielu chorób. Uzależnienie od alkoholu prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego, krwionośnego, a także nerwowego. W wyniku tego dochodzi do zmian w psychice i zachowaniu chorego. Uzależnienie może być też przyczyną występowania wielu chorób, takich jak: depresja alkoholowa, otępienie, zaburzenia pamięci, zespół Otella, padaczka, a nawet przewlekła psychoza alkoholowa. U osób uzależnionych częściej zauważa się agresję i występowanie myśli samobójczych. Ponadto alkohol ma negatywny wpływ na funkcjonowanie układu rozrodczego i często jest jedną z przyczyn bezpłodności. U mężczyzn dochodzi do problemów z erekcją, natomiast u kobiet pojawiają się zaburzenia miesiączkowania. Alkohol zmniejsza również naturalną odporność organizmu. Może być również główną przyczyną takich chorób jak nadciśnienie, cukrzyca, marskość wątroby. Powszechną dolegliwością wśród alkoholików są również nowotwory. Które w szczególności atakują: wątrobę, jelita, trzustkę, płuca, gardło, krtań i jamę ustną. Ponadto choroba alkoholowa niesie spustoszenie w życiu prywatnym. Osoby uzależnione stopniowo wycofują się z życia zawodowego, rodzinnego i społecznego. Porzucają swoje pasje i zainteresowania na rzecz nałogu, który zaczyna przejmować kontrolę nad ich życiem. Wtedy konieczne jest leczenie, którego częścią jest ośrodek leczenia uzależnień, gdzie chorzy podejmują walkę z nałogiem.

Terapia uzależnień – sposób na przerwanie walki z nałogiem

Pierwszym krokiem do uwolnienia się z sideł nałogu jest uświadomienie sobie problemu uzależnienia i konieczności sięgnięcia po profesjonalną pomoc. To musi być specjalista od uzależnień i grupowa terapia uzależnień. Jest to długotrwały proces polegający na oddziaływaniu psychoterapeutycznym, które jest indywidualnie dostosowane do każdej osoby. Ośrodek leczenia uzależnień to miejsce, w którym osoby uzależnione uczą się jak nie sięgając po alkohol dobrze się czuć, funkcjonować, bawić… Uczą się jak nie wrócić do picia… W trakcie pobytu odbywają się sesje terapeutyczne, wykłady, warsztaty i konsultacje, które mają na celu przysposobić chorego do życia w trzeźwości. Ośrodek leczenia uzależnień pozwala również na zmianę otoczenia i najbliższego środowiska, co ułatwia rozpoczęcie nowego życia bez nałogu. Nowe i neutralne miejsce nie przywołuje na myśl skojarzeń związanych z piciem, dlatego coraz więcej osób decyduje się rozpocząć leczenie od pobytu w stacjonarnym ośrodku terapeutycznym.

ośrodek leczenia uzależnień - terapia uzależnień

KONTAKT

Ośrodek Psychoterapii i Terapii Uzależnień Olcha

ul. Słomińskiego 15 lok. nr 505
00 - 195 Warszawa

tel.: 22 621 62 61
tel.: 501 155 144
e: osrodek@olcha.waw.pl

NIP: 527-108-64-24
REGON: 011840125

Numer rachunku:
02 2490 0005 0000 4530 8998 8304

SWIFT: ALBPPLPW